Nyní jste zde: O resortu » Nemoforum » Tematické okruhy » Tematický okruh č. 1: NÁRODNÍ GEOINFORMAČNÍ INFRASTRUKTURA
Tematický okruh č. 1: NÁRODNÍ GEOINFORMAČNÍ INFRASTRUKTURA
(text schválen Plénem Nemofora dne 21. 3. 2000)
Charakteristika:
Geoinformace se v České republice užívají ve velkém rozsahu jak pro podporu rozhodovacích procesů ve veřejné správě, tak v činnosti celé řady soukromých subjektů (investiční společnosti, správci inženýrských sítí, realitní a projekční kanceláře, obchodní společnosti aj.).
Racionální přístup k vytváření podmínek pro plné uplatnění geoinformací v životě společnosti vede vyspělé země k formulaci programů budování národních geoinformačních infrastruktur s cílem podpořit další rozvoj společenských a hospodářských procesů, které jsou zdrojem nových pracovních příležitostí a přispívají k tvorbě hrubého domácího produktu.
V rámci takových projektů je nutno řešit zejména:
-
- - harmonizaci podmínek pro užívání geoinformací s celkovou informační politikou státu,
- - standardizaci geoinformací a jednotnou prostorovou identifikaci,
- - vztah k informačním systémům všeho druhu se zvláštním ohledem na informační systémy veřejné správy,
- - základní údajovou základnu s podrobností map velkých i středních měřítek a tematickou údajovou základnu,
- - metainformační systém,
- - technologické podmínky užívání geografických informací,
- - právní prostředí pro tvorbu i užití geografických informací,
- - vzdělávání v mezioborovém pojetí,
- - vztah k nadnárodním programům v oblasti geoinformací.
- V České republice je problematika geoinformací naznačena ve schválené Státní informační politice a konkrétněji (avšak nekomplexně) nastíněna v programu Národní geoinformační infrastruktura, který je zařazen do návrhu Akčního plánu státní informační politiky předloženého k projednání vládě. Sledováním obdobných aktivit v zahraničí a nástinem možných přístupů v ČR se již zabývali i někteří členové Nemofora. Nemoforum má historickou příležitost zapojit se do konkretizace tohoto programu, který má být následně nepochybně realizován za aktivní účasti více členů Nemofora obou platforem.
Specifikace cílů:
Aktivní příspěvek ke správnému vymezení a orientaci programu Národní geoinformační infrastruktura v Akčním plánu státní informační politiky.
Spolupráce s nositeli programu při rozpracování do jednotlivých projektů (zejména oponováním konceptů jednotlivých projektů),
U nesporných součástí Národní geoinformační infrastruktury ovlivnění realizace konkrétních projektů ještě v r. 2000 (např. některé projekty zajišťující údajovou základnu).
Výstupy:
Návrh vymezení programu Národní geoinformační infrastruktura a jeho předložení Radě vlády pro státní informační politiku (I. pol. 2000).
Doporučení k rozpracování programu do jednotlivých projektů zpracované na základě oponování návrhů popisu jednotlivých projektů, v r.2000 připadá v úvahu projednání některých projektů, jejichž cílem je zajištění údajové základny (II. pol. 2000).
Sledování realizace jednotlivých projektů a formulace doporučení v pozitivnímu ovlivnění jejich průběhu (průběžně 2000 až 2005).
Organizační zajištění:
Pracovní skupina složená z členů obou platforem vedená společně zástupci ČÚZK a CAGI (I. pol. 2000).
Pracovní skupiny k jednotlivým projektům, případně ke skupině projektů. (II. pol. 2000)
Podkladové materiály - část shromáždí ČÚZK do 20. 3. 2000, vzhledem k šíři okruhu je nutné, aby další podkladové materiály navrhli další členové. Řadu materiálů může poskytnout Česká asociace pro geoinformace a Masarykova universita
Datum poslední aktualizace: 10.09.2013