Nyní jste zde: O resortu » Poradci a poradní orgány » Názvoslovná komise ČÚZK » Názvoslovná komise ČÚZK » O standardizaci geografických jmen a NK ČÚZK » Standardizace geografických jmen v působnosti ČÚZK
Standardizace geografických jmen v působnosti ČÚZK
Standardizace geografických jmen obsažených ve státních mapových dílech byla ve druhé polovině 20. století prováděna ve třech časových etapách. V padesátých letech byl standardizován toponymický obsah topografických map České republiky v měřítku 1 : 75 000. V letech šedesátých byl standardizován toponymický obsah topografických map České republiky v měřítku 1 : 50 000. V sedmdesátých a osmdesátých letech byl z velké části standardizován názvoslovný materiál v měřítku Základní mapy ČR 1 : 10 000. Výsledkem této standardizace jsou seznamy geografických jmen tříděné podle administrativního členění ČR a kladu listů Základní mapy ČR 1 : 10 000. Tyto seznamy byly zpracovány a uloženy včetně dalších informací do databáze Zeměměřického úřadu Geonames v rozsahu území ČR a jsou veřejnosti zpřístupněny v podobě výstupů z této databáze. Standardizované názvosloví bylo a je i nadále aktualizováno v souběhu s průběžnou obnovou Základní báze geografických dat (ZABAGED) Zeměměřického úřadu a tvorbou digitální katastrální mapy katastrálními úřady.
Od padesátých let byly postupně přebírány mezinárodní transkripční systémy přepisu z nelatinkových abeced do latinky, doporučované konferencemi OSN pro standardizaci geografických jmen. Pro zahraniční názvosloví byl vytvořen národní transkripční systém. Standardizovaná geografická jména mimo území ČR (sídelních i nesídelních objektů) jsou postupně uveřejňována v neperiodických názvoslovných publikacích Českého úřadu zeměměřického a katastrálního vydávaných v souladu s doporučeními konferencí OSN pro standardizaci geografických jmen v ediční řadě „Geografické názvoslovné seznamy OSN – ČR“-viz Geografické názvoslovné seznamy.
Zpět na O standardizaci geografických jmen a NK ČÚZK
Datum poslední aktualizace: 28.11.2016