Nyní jste zde: Zeměměřický úřad » Další informace » Ústřední archiv zeměměřictví a katastru » O archivu
O archivu
Ústřední archiv zeměměřictví a katastru (ÚAZK), organizačně začleněný do Zeměměřického úřadu, shromažďuje a veřejnosti zpřístupňuje výsledky rozsáhlých geodetických a kartografických prací, které v minulosti probíhaly na území Čech, Moravy a Slezska. Pro zvláštní povahu uchovávaných archiválií, které jsou součástí Národního archivního dědictví, má ÚAZK statut specializovaného archivu.
K nejcennějším dokumentům archivu patří měřický operát unikátního díla první poloviny 19. století – stabilního katastru, založeného císařským patentem v roce 1817. V archivu jsou uloženy ručně kreslené a kolorované originální mapy všech katastrálních území v měřítku 1:2880. Jejich ručně kolorované tisky, které byly určeny jako povinné kontrolní exempláře do vídeňského archivu (tzv. císařské povinné otisky), patří dodnes k nejžádanějším ze strany badatelů a poskytují cenné informace zájemcům z řad historiků, památkářů, architektů, geografů, ekologů aj. Operáty navazujících katastrálních prací jsou rovněž zastoupeny a archiv je tak jedinou mapovou sbírkou, kde je možné sledovat vývoj katastrálního mapování na našem území.
Dále archiv nabízí ke studiu mapová díla vytvořená na základě rakouského vojenského mapování z konce 19. století, historicky cenné topografické mapy v Benešově a Křovákově zobrazení, vzniklé v průběhu nedokončeného meziválečného mapování, první vydání poválečných topografických map v systému S-1952, jednotlivé tituly současných státních mapových děl od jejich prvních vydání, ale například i rozsáhlý soubor německých topografických a vojenských map a řadu dalších.
Tyto fondy jsou doplněny archivními sbírkami. Tak je v ukázkách představena například tvorba evropských kartografů a kartografických dílen od 17.století až po díla kartografických vydavatelů a nakladatelů 19. a 20.století. Ve sbírkách jsou zastoupeny mapy tuzemské i zahraniční provenience. K získání celistvého obrazu o historii oborů geodézie a kartografie slouží i sbírka měřických přístrojů, stabilizačních značek a znaků nebo sbírka fotografií, filmů a fonodokumentů.
Podrobnější informace naleznete zde.
Poslední aktualizace: 13.04.2022
Poslední revize: 24.01.2024
Autor: 63